- Европейските двойки разговарят сериозно за парите, като 66% от тях говорят открито с партньорите си по тази тема
- Проблеми в рая? 59% от българите споделят, че са имали спорове за пари с партньорите си. 24% от анкетираните предпочитат да бъдат напълно прозрачни и да използват съвместна сметка
- Почти половината от испанските (49%) и португалските (48%) двойки декларират, че имат съвместни банкови сметки
Любовта е във въздуха! Revolut, глобалното финансово приложение с над 50 милиона клиенти в световен мащаб и над 1 милион в България, проучи как европейските двойки се справят с парите в 21 европейски държави. Ето какво открихме:
Европейските двойки са готови да говорят за пари
Две трети от европейските двойки (66%) са наясно с едно нещо: не се притесняват да обсъждат парите. Не става въпрос само за съгласие на теория – те с удоволствие споделят всичко, свързано с финансите, като вярват, че откритостта по отношение на парите е ключът към силната връзка. Българите (59%) признават, че са имали спорове за пари с партньорите си. 38% от анкетираните казват, че не водят противоречиви разговори с партньорите си, най-вече защото споделят една и съща гледна точка.

Но не всички се чувстват по същия начин. В Латвия една на всеки пет двойки (20%) предпочита да избягва темата, признавайки, че се чувства неудобно да обсъжда парите с партньора си. За разлика от тях, само 6% от ирландските двойки казват, че биха избегнали темата.
Докато парите ни разделят?
Когато става въпрос за финанси, щастливият съвместен живот може да не е толкова лесен, колкото изглежда. Четирима от всеки десет румънци (41%) признават, че са имали спорове за пари с партньорите си заради различни гледни точки по отношение на разходите.
14% от нидерландските двойки избягват напълно разговорите за пари с партньорите си. За разлика от тях, почти половината от италианците (45%), германците (45%) и французите (44%) не са съгласни с тази гледна точка, като изразяват мнение, че наличието на сходни притеснения относно разходите помага за предотвратяване на спорове за пари. Само 11% от българите не биха се чувствали комфортно да обсъждат парите с партньорите си.

Къде можем да намерим европейците, които приемат правилото „каквото е мое, е и твое“?
Проучването на Revolut показва, че испанците и португалците са готови не само да обсъждат темата за парите, но и да предприемат действия. Почти половината от испанските (49%) и португалските (48%) двойки заявяват, че подкрепят съвместните банкови сметки, тъй като смятат, че те осигуряват максимална прозрачност на връзката им.
Данните от Южна Европа показват също, че и мъжете, и жените смятат, че съвместните сметки са добра идея, но испанските (56%) и португалските (59%) мъже са дори по-благосклонни към нея от жените (съответно 42% и 38%). Тази тенденция преобладава и в Гърция, където почти половината от мъжете (47%) са склонни да имат съвместни сметки, докато жените са 32%.
В източноевропейските страни разделените сметки изглежда са правилният начин. Българите предпочитат отделни банкови сметки, но с метод/инструмент за споделяне на всички разходи на двойката (49%), докато румънците биха избрали или съвместна сметка (39%), или отделни сметки, но с функционалност за разделяне на разходите (39%). Всеки десети българин би избрал грубо разделение: единият от партньорите плаща наема/ипотеката, а другият – сметките и хранителните продукти, без да споделят повече информация. Също така 10% от анкетираните смятат, че този, който печели повече пари, трябва да плаща за всичко, а другият да допринася, когато е възможно.
По въпроса за споразуменията европейските двойки показаха, че може да има различни видове договорености, но този, който печели повече пари, да плаща за всичко, не е валиден аргумент. Само 6% от европейските мъже и жени смятат, че това е подходящо решение.
Изградете съвместен живот със съвместните сметки на Revolut
Използването на съвместните сметки на Revolut се увеличи повече от два пъти в световен мащаб през 2024 г. Поколението на възраст от 25 до 34 години е лидер в България, като представлява 38% от общия брой потребители на съвместни сметки.
По повод на резултатите Josh Moloney, собственик на продукта „Съвместни сметки“ в Revolut, казва: „Няма правилен или грешен начин, по който двойките да подхождат към финансите си, но изглежда, че повечето хора искат да бъдат открити и честни с партньора си, когато става въпрос за пари. Съвместните сметки са чудесен начин за започване на разговор за финансовите цели, навиците на харчене и дългосрочното финансово планиране и те стават все по-популярни сред клиентите на Revolut.
Независимо как двойките и любимите хора избират да управляват парите си – дали чрез съвместна сметка или редовни финансови справки – ключът е да намерите нивото на откритост, което е подходящо за вас и вашия партньор, да определите ясни общи парични цели и да съгласувате очакванията си.“

Вашият коментар